הכשרה וליווי מקצועי למסחר בבורסה
1-700-500-585
מיומנו של סוחר יומי

מיומנו של סוחר יומי


שלמה קופר אנליסט ראשי
 מאת: שלמה קופר, אנליסט בכיר ומנהל חדרי המסחר  בטריידנט

19.6.2014 הקללה שבהצלחה ומדוע רוב קרנות הנאמנות נכשלות באופן אומלל? 
אנחנו מבזבזים הרבה זמן להתלונן ללא הרף על הביצועים של קרנות הנאמנות. ולמען האמת מגיע להם. רובן רושמות ביצועי חסר משמעותיים על מדדי הבורסה וגובות עמלות ניהול גבוהות פי כמה מאשר תעודות סל שמנוהלות בצורה פאסיבית ומשיגות תשואות עדיפות. התוצאה היא עושר אדיר שעובר מהמשקיעים למנהלי הקרנות.
אבל נראה שהסיפור הוא הרבה יותר מורכב ממה שרובנו מבינים. ולמעשה כפי שתיווכחו מיד, המשקיעים הם היחידים שיכולים להאשים את עצמם לתשואות הגרועות של הקרנות.
רוב התשואות העלובות של הקרנות הן תוצאה של מנהלי הקרן שמיישמים את הריקוד של "לקנות גבוה ולמכור נמוך". אבל החלטות הקניה והמכירה האלו, לא בהכרח משקפות את הרצון של מנהל ההשקעות. המשקיעים בקרן מוסיפים באופן עקבי ומושכים באופן עקבי כספים מהקרן בה הם משקיעים. וכמעט תמיד הם עושים את זה בזמן הגרוע ביותר האפשרי. תתפלאו לשמוע עד כמה קל למשקיעים בקרן לתפוס שליטה בה ועד כמה הם משפיעים על התשואות.
תחשבו לרגע שאתם מנהל קרן חכם שחושב שהמניות כרגע נסחרות בתמחור יתר. אין לכם כרגע רעיון טוב להשקעה ואתם חושבים שעדיף כרגע לשבת במזומן ולחכות לזמנים טובים יותר. אתם מגיעים למשרד שלכם בוקר אחד והמזכירה שלכם אומרת "ברכותיי, המשקיעים שלחו לך מיליארד דולר נוסף להשקעה". מה עכשיו תעשו? אתם יכולים:
• לשמור את הכסף במזומן או באג"ח.
• לסגור את הקרן להשקעות חדשות ולסרב לכסף.
• לחרוק שיניים ולקנות מניות יקרות מדי.

האפשרות הראשונה היא לא באמת אפשרות עבור רוב מנהלי הקרנות, בגלל כתב ההתחייבות של הקרן שהיא תישאר כמעט כולה מושקעת. ואפילו אם הם יכולים, צבירת כסף מדללת את ההשקעות של משקיעים קיימים. מנהלי קרנות כמעט אף פעם לא יבחרו באופציה הזו. למעשה רמת המזומנים של קרן נאמנות מנייתית נעה בממוצע בין 4%-5% בעשור האחרון.

האפשרות השניה היא אפשרות אצילית, אבל נדיר שהיא מתרחשת בגלל שהקרנות מרוויחות עמלות על הנכסים שנמצאים בניהול. כאשר מנהל הקרן הולך לבוס שלו ואומר "אני מעוניין לסרב ל-10 מיליון דולר של דמי ניהול שנתיים", ניתן לחזות את התוצאה המלאה בוודאות. אנחנו לא משלמים לך משכורת מתוך האוויר הריק.

האפשרות השלישית היא בדר"כ גם מה שקורה. חורקים שיניים וקונים מניות שאתם יודעים שהן יקרות מדי. כולם מבינים כי מנהלי קרנות, הם למעשה סוכני רכש. כסוכן רכש, זוהי העבודה שלהם היא לשים את הכסף שמופיע בהפקדות לאותן מניות שבהן הקרן אמורה להשקיע. וזה יכול להיות מניות טכנולוגיה, מניות של חברות גדולות עם צמיחה או כל מדיניות אחרת של הקרן. אם אתם סוכני רכש, המחיר הוא לא סוגיה לדיון. אתם כמו מנהל הרכש בסופרמרקט. אתם חייבים לשים חסה למכירה ביום הבא. לא משנה מהו המחיר. אולי תוכלו לקנות חסה סינית במקום חסה ערבית. אבל מנהל קרן מניות חייב לרכוש מניות. יש לו שליטה מוגבלת על מה שהוא עושה.

עכשיו, תתארו לעצמכם שזו שנת 2009. הדם זורם ברחובות וול-סטריט, המשקיעים שופכים את התינוק עם המים והמניות קורסות עד לנקודה של הרס מוחלט. המניות נסחרות ברמתן הזולה ביותר שראיתם בכל הקריירה שלכם, והדבר האחרון שאתם רוצים הוא למכור אותן. אתם מגיעים בוקר אחד למשרד והמזכירה אומרת לכם "המשקיעים שלכם רוצים למשוך 5 מיליארד דולר".
יש לכם רק דרך אחת לספק את הדרישה הזו: למכור מניות זולות.תשכחו מכל אפשרויות הקניה שעומדות כרגע בשוק – הסוחרים שלכם עובדים כרגע שעות נוספות כדי להנזיל את תיק ההשקעות בין אם אתם אוהבים את זה ובין אם לא.

לרוע המזל, זה משפיע על כל המשקיעים בקרן. אפילו אם למשקיע מסויים בקרן יש אורך נשימה ומבט ארוך טווח ואין לו שום כוונה למכור, פעולות הקניה והמכירה של הקרן עשויים להיות מוכתבים ע"י הפקדות מטורפות ומשיכות פאניקה. החלטות של משקיעים אחרים יכולות לפגוע בכם. זוהי הסיבה מדוע השם של 'קרן נאמנות' באנגלית מוצלח יותר ומבטא נכונה את המציאות: Mutual Fund – או 'קרן הדדית'. כולם שותפים להחלטות של כולם. כולם נושאים בתוצאות ההחלטות של משקיעים אחרים בקרן.

מנהלי קרן כשרוניים במיוחד – "הכוכבים" עשויים לסבול ממה שאני קורא לו "הקללה שבהצלחה". ברגע שהמדיה הפיננסית מכתירה מנהל קרן כ"כוכב", המשקיעים הולכים לשבור את הדלתות שלו ולזרוק כמה שיותר כסף עליו מכפי שהוא יודע מה לעשות איתו. אז, ברגע שיש לו שנה אחת גרועה, הם הולכים להיעלם באותה מהירות שהגיעו.
קחו לדוגמה את ביל מילר או את לג מייסון. מילר היה אחד המשקיעים הטובים ביותר בשנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000, לפני שספג הפסדים עצומים במהלך המשבר הפיננסי שהכתימו לחלוטין את כל הביצועים ההיסטוריים שלו.

מה קרה אז? חלק מהעניין הוא קבלת החלטות גרועה. הוא פיספס במניות שהוא רכש. אבל ההצלחה המוקדמת של מילר והתהילה לה הוא זכה במדיה, הובילו משקיעים רבים לתת לו 4.4 מיליארד דולר של כסף חדש להשקעה, בדיוק בנקודת הזמן בה המניות היו היקרות ביותר בעשור שעבר. כאשר הוטל ספק בכשרון שלו, הם משכו בחוזקה כמעט 10 מיליארד דולר החוצה מהקרן, בדיוק כאשר המניות היו הזולות ביותר מזה שנים. החוכמה שמילר צבר בשוק המניות לא באמת שינתה שום דבר. המשקיעים הם אלו ששלטו בקרן.

תחשבו על זה בצורה הבאה. ההצלחה המטאורית של וורן באפט, בחלקה קשורה למודל העסקי של חברת ההשקעות שלו ברקשייר הת'וואי. כחברה ציבורית ולא קרן נאמנות, המשקיעים יכולים למכור את המניות של ברקשייר, אבל הם לא יכולים לקחת כסף מתוך הידיים של באפט. הוא זה ששולט בכסף. לא המשקיעים.

אז מה אנחנו לומדים מכך?
ראשית כל, תיזהרו ממנהלי קרנות שהופכים לסלבריטי. הם לא נערצים היום כפי שהיו בסוף שנות ה-90. מדי כמה שנים, מנהלי קרנות חדשים תופסים את עמודי הצבע של המגזינים הפיננסיים, מקבלים תשבוחות והופכים לשליטים החדשים של שוק המניות. הם מקבלים הרבה כסף חדש לידיים והתוצאה היא כמעט תמיד דומה: אכזבה עצומה. הקורלציה בין התהילה והביצועים בעולם קרנות הנאמנות שלילית באופן גבוה.
שנית, זוהי תזכורת טובה עד כמה חשוב ללמוד לנהל את הכסף בעצמנו. לא משנה אם זה דרך תעודות סל זולות או באופן אקטיבי לקנות ולמכור מניות ערך איכותיות עבור תיק ההשקעות שלנו. הכסף שלכם הוא בסופו של דבר האחריות שלכם. אם אתם לא רוצים להשאיר את התוצאה בידיים של מישהו זר, אתם צריכים ללמוד איך קושרים את החבלים ולקחת שליטה.

בהצלחה בהשקעות!
שלמה קופר

3.6.2014 אם אתה צריך לדעת רק 5 דברים על השקעות, אלו הדברים החשובים!
יש לי ספר לימוד פיננסי ומפעם לפעם אני פותח אותו רק כדי להזכיר לעצמי כמה מעט אני יודע על התחום הפיננסי הענק. הוא עמוס בנוסחאות על תמחור אופציות מורכבות, פונקציית גאוס ופרק בעל הכותרת "הערכה של גבולות הבטחון: ערכים נבחרים של מודלים מורכבים בערכם". אין לי מושג עד היום מה זה אומר.
האם זה צריך להציק לי שיש כל-כך הרבה דברים בתחום הפיננסי שאני לא יודע? אני לא חושב. כאשר אתם מתחילים ללמוד לראשונה תחום חדש, הוא נראה כמו אחד שצריך לשנן בו אינסוף נוסחאות. אבל למעשה אינכם צריכים לעשות כל זאת. מה שעליכם לעשות הוא לזהות את הכללים בליבת הנושא. בדר"כ 3 עד 12 מהם שולטים בכל התחום. מיליון הדברים שחשבתם שעליכם לזכור הם פשוט קומבינציה משתנה של הכללים הבסיסיים.
אבולוציה אומרת לכם הרבה על ביולוגיה. מספר נטיות קוגניטיביות יספרו לכם את רוב הדברים על פסיכולוגיה. באותו אופן, ישנם כמה עקרונות בסיסיים של מה שאתם צריכים לדעת כאשר זה מגיע להשקעות.
הנה 5 מהם:
1. ריבית דריבית היא מה שתהפוך אתכם לעשירים. וזה לוקח זמן. 
וורן באפט הוא משקיע ענק, אבל מה שהופך אותו לכל-כך עשיר היא העובדה שהוא משקיע גדול בשני שליש מהמאה האחרונה. מתוך ערכו שנאמד ב-60 מיליארד דולר, 59.7 מיליארד התווספו לאחר שחגג יומהולדת 50, ו-57 מיליארד דולר הגיעו לאחר שחגג 60 שנה. אם באפט היה מתחיל לחסוך בשנות ה-30 לחייו ופורש בשנות ה-60 לחייו, ככל הנראה לא הייתם שומעים עליו מעולם. הסוד שלו הוא זמן.

מרבית האנשים לא מתחילים לחסוך באופן משמעותי עד עשור או 2 עשורים לפני הפרישה, מה שמגביל באופן חמור את הכוח של הריבית הצבורה. זה דבר מצער, ואין דרך לתקן זאת בדיעבד. זוהי תזכורת טובה עד כמה חשוב ללמד אנשים צעירים לחסוך מוקדם ככל האפשר.

2. המשתנה היחיד, הגדול ביותר, שמשפיע על התשואה הוא רמת התמחור – ואין לכם מושג מה היא תהיה.
התשואות העתידיות של השוק שוות לתשואת הדיבידנד + צמיחה ברווחים +/- שינוי במכפילי הרווח (תמחור). זה באמת כל מה שצריך לדעת.
את תשואת הדיבידנד אנחנו יודעים. היום היא עומדת על ממוצע של 2%. ניחוש סביר של צמיחת הרווחים העתידית תהיה 5% לשנה.
אך מה לגבי השינוי במכפיל הרווח? זה לחלוטין נתון שלא ניתן לדעת אותו.
מכפילי הרווח משקפים את התחושות של אנשים לגבי העתיד. ופשוט אין דרך לדעת מה האנשים הולכים לחשוב על העתיד בעתיד. איך בכלל ניתן לדעת את זה?
אם מישהו אומר "אני חושב כי רוב האנשים יהיו ב-10% מצב רוח טוב יותר בשנת 2023", נקרא לו הוזה. כאשר מישהו אומר את אותו הדבר לגבי תחזית התשואה של השוק בעוד 10 שנים, אנחנו קוראים לו אנליסט.

3. פשוט זה בדר"כ טוב יותר מחכם. אם מישהו קנה את תעודת הסל SPY שעוקבת אחרי מדד S&P 500 בשנת 2003, הוא הרוויח 97% תשואה עד לסוף 2012. זה נהדר! והוא לא היה צריך לדעת שום דבר על ניהול תיקי השקעה, ניתוח טכני או ערכים פונדמנטליים.
ובנתיים, קרן גידור ממוצעת הפסידה 4.7% מערכה על פני אותה תקופת זמן, ע"פ נתונים של מדד קרנות הגידור של קרדיט סוויס. קרן גידור ממוצעת שמותר לה לפעול בלונג ושורט, השיגה תשואה של 96%, עדיין מתחת לתשואת המדד עצמו.

השקעות הם לא כמו מחשב: פשוט ובסיסי, יכול להיות בעל כוח רב יותר, מאשר מורכב וטכנולוגי. וזה לא כמו גולף: למשתתפים בתחרות יש סיכוי טוב למדי להביך את המקצוענים.

4. הסיכויים ששוק המניות יחווה תנודתיות גבוהה עומדים על 100%. מרבית המשקיעים מבינים כי שוק המניות מחזיר תשואות עדיפות בטווח הארוך, אבל על חשבון תנודתיות גבוהה יותר.
ועדיין, פעם אחר פעם – בכל פעם – כאשר יש אפילו רמז לעלייה בתנודתיות, אותה צעקת שבר עטופה בנימת בהלה נשמעת מציבור המשקיעים "מה קורה פה?!"
9 פעמים מתוך 10, התשובה הנכונה היא זהה: שום דבר לא קורה פה. זה בדיוק מה שהמניות עושות.
מאז שנת 1900, מדד S&P 500 החזיר תשואה של כ-6% מדי שנה, אבל ההפרש הממוצע בין הגבוה השנתי לנמוך השנתי של המדד עומד על 23%. זיכרו זאת כאשר בפעם הבאה מישהו מנסה להסביר מדוע השוק עולה או יורד מספר אחוזים. הם בסה"כ מנסים להסביר לכם מדוע הקיץ מגיע אחרי האביב.
מישהו פעם שאל את בנק ההשקעות ג'יי.פי.מורגן "מה השוק יעשה?" --"הוא יעלה וירד", ענו לו באדיבות. מילים נכונות יותר מעולם לא נאמרו.

5. בתעשייה יש גם שרלטנים ואנשי מכירות. 
• מרבית המוצרים הפיננסיים נמכרים ע"י אנשים שהאינטרס היחיד שלהם בעושר שלך הוא כמות העמלות שהם יוכלו לקחת ממך.
• אינך צריך ניסיון, מכתבי המלצה או אפילו הגיון בריא כדי להיות חכם פיננסי. לרוע המזל, ככל שהמלומד צעקני ובומבסטי יותר, כך גדלה תשומת הלב אליה הוא זוכה, אפילו אם הוא טועה.
זוהי פחות או יותר התיאוריה החשובה בעולם הפיננסי. עד שהתיאוריה הזו מובנת אצלכם, הסיכויים הם טובים שתהיו אובדי עצות, מבולבלים ותפספסו בכל פינה. רוצים לקבל עזרה והדרכה מאנשי מקצוע?
אל תהססו לפנות אלינו. אנחנו פה בשבילכם!

השקעות מוצלחות!
שלמה קופר

28.5.2014 - מה הקשר בין 'קריסת הבזק', ערך הדירה שלכם ו'יד 2' ?

תדמיינו כי זה עתה רכשתם את בית החלומות שלכם. הוא כל מה שתמיד רציתם. 4 חדרי שינה, גינה צמודה, מרפסת ושכונה נהדרת ליד פארק נחמד. שילמת 1.5 מיליון ש"ח, מה שאתם מתייחסים אליו כמו מחיר הוגן וכזה שמתאים לתקציב שלכם. אתם לא יכולים להיות מאושרים יותר.

ואז יום אחד אתם מתעוררים אחוזי אימה. אתם בודקים באתר האינטרנט 'יד 2' כדי לראות מהו הערך של הבית, ואתם מקבלים שגיאה "הדף לא נמצא". לשרתים של 'יד 2' אין בוקר מוצלח במיוחד. כמה דקות לאחר-מכן האתר חוזר לחיים, אבל חסר בו מידע ואין בו שום הערכה לגבי ערך הבית שלכם.

הפאניקה מתחילה לחלחל פנימה. "מתוקה, אנחנו חייבים לצאת מפה", אתה צועק לאשתך. "קחי את הילדים לשכנים. זה לא בטוח פה יותר".
דקות לאחר מכן 'יד 2' חוזר חזרה ועובד. אתם מוודאים שערך הבית המשוער שלכם עדיין עומד על 1.5 מיליון ש"ח ששילמתם.

עדיין, אתם מרגישים מרומים. "אנחנו חייבים למכור את המקום הזה", אתם מודיעים למשפחה שלכם. "יותר מדי מסוכן כאן. הערך של הבית שלנו איבד 100% מהערך שלו לפני ארוחת הבוקר, ואז הוא החזיר הכל חזרה באותה מהירות. אני אוהב את הבית, אבל זה מרגיש לי כמו קזינו".

החדשות שאתם קוראים מסכימים איתכם. "זה היה עוד יום פראי ב'רחוב מרגוע', כאשר הבית בשכונה ליד הפארק ראה את הערך שלו צונח ל-0 ש"ח, לפני שהוא הצליח להתאושש בצורה חדה דקות לאחר-מכן". פאנל המומחים כולם מסכימים כי דרושה ועדה ממשלתית כדי להבטיח שטירוף כזה לעולם לא יחזור על עצמו. "אנחנו פשוט לא יכולים להמר עם הבתים של אנשים".

הסיפור הזה הוא כמובן מגוחך. אף אחד לא באמת חושב שהבית שלו שווה 0 בגלל תקלה קלה של 5 דקות ב'יד 2'.
אבל כאשר אנחנו חושבים על שוק המניות, מגוחך הוא בדיוק מה שמוגש לארוחת הבוקר. תחליפו "בית" ב"מניה" ואת 'יד 2' ב'לילה כלכלי', ובדיוק עכשיו תיארנו את קריסות הבזק בשלושת השנים האחרונות.
קריסת הבזק הראשונה הגיעה במאי 2010, כאשר תקלה במחשבים שלחו את מדד הדאו-ג'ונס לירידה מהירה של 1,000 נק' תוך שניות לפני שהוא הצליח להתאושש ממרבית הירידה באותה המהירות. החדשות מילאו את עמודי החדשות בדפים הראשונים בימים לאחר מכן, והנה אנחנו מדברים על-כך 3 שנים מאוחר יותר. מאז, שוק המניות התנסה מספר פעמים בקריסות בזק במניות אינדבידואליות, במה שבמצב הטוב מתרחש על בסיס אירוע חודשי. האחרון שבהם הגיע ביום חמישי האחרון. הנה מה שנכתב ב- "Wall Street Journal"

Within seconds of the opening bell Thursday, shares of American Electric Power (NYSE: AEP) collapsed 54%, trading as low as $22.28 after opening the day at $48.18. Moments later, the stock was back near $48.
נקסטרה אנרג'י (NEE) גם חטפה את מכת החשמל. מחירים מוקדמים בתחילת המסחר ציטטו את המניה במחיר נמוך ב-60% מהמחיר שלה ביום הקודם.
2 החברות בסדר גמור, תודה רבה ששאלתם. אף תחנת כוח לא התפוצצה. האורות לא כבו. הדיבידנדים לא קוצצו. דובר חברת NEE אישר כי "אף אחת מהעסקאות לא התבססה על אף פיסת חדשות שהגיעה מהחברה. מנהל הכספים של נקסטרה הגיב:
We are continuing to try to understand exactly what happened in the first few minutes of trading in our stock this morning ... This is naturally a concern for all our shareholders and potential shareholders.
כיצד אני מגיב לתגובות של דוברי החברות האלו? "אתם צוחקים עלי?" חברים, תחזרו מיד למקום העבודה שלכם ותמשיכו לעשות את מה שאתם עושים – תפיקו אנרגיה. אם יש לכם בעלי מניות שתופסים את החברה שלכם לפי מספר שניות של תקלות מחשב בבורסת ניו-יורק, אולי עדיף לכם בלעדיהם ועדיף להם בלעדיכם.

ערך של חברה נמצא בנכסים שלה, בהון האנושי שלה, במותג שלה ובסופו של דבר ביכולת שלה לייצר תזרים מזומנים. מחיר המניה לחלוטין מנותק מהפרטים האלו, בייחוד על בסיס של דקה אחרי דקה. זה לא שונה מלהשוות את הערך האמיתי של בית למחיר שמצוטט כרגע באתר 'יד 2'. כאשר אתם רוכשים בית, אתם קונים אותו בגלל המבנה האמיתי שלו, לא בגלל המחיר שמופיע ב'יד 2'. וכאשר אתם קונים מניה, אתם קונים את העסק האמיתי עם הנכסים האמיתיים שמופעלים ע"י אנשים אמיתיים, לא רצועת נייר דיגיטלית.

נסו להינות מהמניות שאתם מחזיקים בהם בדיוק כפי שאתם נהנים מהבית שלכם.

השקעות מוצלחות!
שלמה קופר

 23.5.2014 - חמשת הטעויות שסוחרים גרועים עושים פעם אחר פעם 

ישנם הבדלים משמעותיים בין סוחרים גרועים וסוחרים טובים, הנה האלמנטים שלדעתי מבדילים  את הגרועים מהטובים.

1). לסוחרים גרועים יש נטייה תמידית לחפש שורטים על המניות החמות ביותר בעלות המומנטום החזק ביותר. מה הטענות שלהם? "היא לא יכולה ללכת יותר למעלה", "המחיר הזה מגוחך". האם הם מבינים שזהו שוק שוורי? לא. האם הם מבינים את הנתונים הטכניים או הפונדמנטליים שדוחפים את המניה למעלה? לא. סוחרים גרועים, סוחרים אך ורק את האמונות שלהם. סוחרים טובים סוחרים שיטות מוכחות.

2.) סוחרים גרועים מאמינים כל הזמן כי הם מצאו את העסקה "שפשוט לא יכולה להפסיד". זה דבר בטוח. אין ספק לגבי זה. הם סוחרים בג-ד-ו-ל, הם סוחרים הפעם בכמות ע-נ-ק-י-ת. לרוע המזל, אותן עסקאות מתבררות בדר"כ כעסקאות נפל, כך שכאשר הם מפסידים, הם מפסידים בגדול. סוחרים טובים מחלקים את העסקאות שלהם, כך שלכל עסקה אין השפעה גדולה מדי על החשבון. סוחרים טובים מבינים כי כל עסקה יכולה לנצח או להפסיד, כך שהם מתכננים יציאה מהירה מהעסקה אם היא מתבררת כטעות.

3.) סוחרים גרועים לא עושים את שיעורי הבית הראויים לפני שהם מתחילים לסחור. סוחרים גרועים באמת, נכנסים לשוק עם קילומטר של אגו יחד עם הבנה עמומה של מה עובד ומה לא עובד במסחר. סוחרים גרועים מחזיקים באמונה כי הם יותר חכמים מהשוק והם יכולים לנצח בהתבסס על האינטליגנציה האישית שלהם. הבעיה היא שהם לא עושים את שיעורי הבית או הרצאות הם לומדים את הגרפים, המגמות, סיסטמים מנצחים, טכניקות לשליטה בפסיכולוגיה של סוחרים מנצחים, יחסי סיכוי/סיכון או איך המניות החזקות התנהגו בעבר וכן הלאה וכן הלאה. הסוחרים הטובים לומדים את מה שצריך כדי להצליח במסחר. את הסיפור המלא. בעוד סוחרים גרועים לומדים מספר דברים בסיסיים וחושבים שהם מוכנים. הם טועים. והשוק הולך להראות להם את זה.

4.) סוחרים גרועים לוקחים עסקאות בהסתברות נמוכה. הם מממנים רווחים בעסקאות המוצלחות של הסוחרים הטובים. הם הולכים שורט בשוק שוורי ולונג בשוק דובי. הם מנסים לתפוס מניה שצונחת לתהומות  או למכור שורט על מניות המומנטום הטובות ביותר. הם סוחרים עם סיכונים גדולים עבור רווחים קטנים. יש להם מספר ווינרים מצומצם עם שפע של לוזרים גדולים. כאשר יש להם ווינר ביד הם יקחו את הרווחים מהר מדי, אבל אם יש להם לוזר הם יתנו לו לרוץ בתקווה כי הוא יחזור חזרה. הם אלו שמפסידים כסף בשוק. הם לוקחים את העסקאות שנמצאות בגדה השניה של הסוחרים המוצלחים.

5.) סוחרים גרועים מחפשים טיפ טוב. הם רק רוצים שיגישו להם סיסטם מנצח או מניה חמה שאיננה יכולה להפסיד. הם אפילו לא מבינים מהן כל השיחות סביב פסיכולוגיית המסחר וניהול העסקאות.  הם לא צריכים את זה. הם רק רוצים לעשות כסף. הם רק רוצים לדוג, לא איכפת להם מהמוט של הדייג, מהפתיון, מהסירה או כיצד לדוג. לרוע המזל הם היו עסוקים בלחפש את הדג ולא הבינו בדרך את האומנות של הדייג. הם נסחפים לאוקיאנוס של השוק מאחר והם לא למדו כיצד לשחות בעצמם.

מסחר מוצלח!
שלמה קופר

6.5.2014 - האם כל זה יגמר בצורה גרועה?
"תזמון השוק הוא משחק של שוטים, בעוד שזמן בשוק יהיה היתרון הטבעי הגדול ביותר שלך" – ניק מארי

אני מחזיק בנושא מסחר במניות שאני יודע שיפלו יום אחד ב-50%. אני בסדר עם זה. מסחר יומי, סוחר סווינג -לטווחים של מספר ימים וגם משקיע לטווחים ארוכים. עבור כל טווח מסחר אני מחזיק חשבון נפרד. בחשבון לטווחים הארוכים, אין לי שום כוונה לנסות לצפות מתי הקריסה הבאה תגיע, ,או למכור מניות לפני שהיא תגיע. נסיגות גדולות בשוק הן בלתי נמנעות ולרוב קשה לצפות אותן. היכולת שלכם לדבוק במניות ולעבור על פני פאזות אלו עם הראש למעלה הוא דבר חשוב הרבה יותר מהיכולת שלכם מלהתחמק מהם.

זהו נושא חשוב מאוד מאחר שאנחנו נכנסים לפאזה בכלכלה שלא הכרנו 5 שנים: אופטימיות. המניות חוזרות לשיא כל הזמנים. מנהלי הכספים שווריים. אלן גרינספאן, יו"ר הפד לשעבר, ,נתן לאחרונה את ברכת הדרך למניות כאשר המאסטרו הכריז על הריצה האחרונה כי "עדיין יש מקום לעליות" והזכיר לנו שוק ההון אין מקום לענווה. יש מקום לדבר אחד: תוצאות!

אחד השיעורים הקשים בהשקעות ללמוד הוא שהסיכון זז בכיוון ההפוך לאופטימיות ולבטחון. ככל שאנשים מרגישים טוב יותר, כך התשואות העתידיות יהיו נמוכות יותר. אני מתרגש בדיוק כמו כל אחד אחר לראות את המניות מגיעות לשיא כל הזמנים. למעשה במאמר מהשבוע הקודם הכרזתי כי להערכתי יש מקום לעוד 25% של עליה. אך עדיין צריך להבין כי הבטחון שהולך ונצבר היום אצל המשקיעים מפחית את ההזדמנויות שקיימות היום מאשר אלו שהיו לפני 6 חודשים.

בן ברננקי, היורש של אלן גרינספאן בהחלטה היסטורית החליט לזרוק תמיכה מוניטרית נדיבה שמעולם לא היתה לכלכלה. התמיכה הזו איננה מראה אף סימן לסיום. אף אחד לא יודע איך זה יגמר, אך ההיסטוריה איננה אדיבה. כך כתב העיתונאי רון סוסקינד בחודש שעבר "כאשר אתה מעריך בחסר את הסיכון אתה יוצר בועות. זה כמו חוקי הפיזיקה! זה כמו השמש שזורחת במזרח! זה לא שונה ממה שקרה מאז שנות ה-80 בארה"ב – כל בועה גדולה יותר, מכל פיצוץ של בועה קצת יותר קשה להתאושש. ובאופן מילולי השאלה איננה אם יש עכשיו בועה, ,אלא איפה. איפה היא תציג את עצמה? ואיפה היא תתנפח?"

האם זה יסתיים באופן רע?
לרוע המזל התשובה היא כן. יהיו עוד קריסות בשוק בעתיד. זהו אחד מהדברים שאתם יכולים לסמוך על זה בוודאות. קחו את הנקודה הגבוהה בה וול-סטריט נסחרה בכל עשור מאז 1880, והמניות נסחרו בירידות של 10% בנקודה מסויימת בעשור שלאחר-מכן, בכל פעם מחדש, עם ירידה ממוצעת של 39%! כאשר משקיע שואל האם תהיה ירידה בשוק בעתיד, זה כמו שישראלי ישאל את עצמו האם ירד גשם בפסח בעתיד. כן, כמובן שזה יקרה. אין כל ספק בכך!

אבל בעוד שאנחנו יודעים שיהיו קריסות בעתיד בשוק, אין לנו מושג מתי זה יקרה. זה לא אומר שלא צריך לשוט ולפלס את הדרך בשוק. להיפך! מי שלא נמצא בשוק נותן לאחרים להרוויח על חשבונו עשרות ומאות אחוזים. השוק בסופו של דבר מתאושש מכל קריסה. המנטרה של "קנה והחזק" הפכה אצל מרבית המשקיעים ל"קנה ושכח". אנחנו ב"מועדון המשקיעים", משקיעים בסגנון מסחר לטווחים קצרים של יומיים עד חמישה ימים וגם בסגנון השקעה עם החזקה של מספר שבועות. בעוד אנחנו לא כל הזמן נמצאים בשוק, אנחנו בודקים את הדופק של השוק כל הזמן. לכן התוצאות נמצאות אצלנו.מסחר בשוק ההון תוצאות על מניות שבשבועות ובחודשים האחרונים זינקו בעשרות אחוזים! למעשה עבור מרבית המשקיעים שלנו כבר לא מעניין מתי תגיע הקריסה הבאה, כיוון שהם כבר מזמן כיסו את הסיכון. הם עובדים על הסיכון של השוק ולא על הסיכון בתיק ההשקעות שלהם. המשקיע המתוחכם יודע גם לחפש ירידות ולהנות מהן. למעשה אין לי ספק שברגע שתגיע מפולת נוכל לנצל אותה בצורה נהדרת עבור תיקי ההשקעות שלנו, מאחר והנכסים בכל שוק נוטים לרדת מהר יותר, חזק יותר ורחוק יותר מכל נכס שעולה. כך שמסחר בשורט בעתיד עשוי להניב רווחים משמעותיים.

לסיכום, בדיוק כמו רעידות אדמה. אנחנו יודעים שהם יגיעו, אך הם בלתי צפויים. אנחנו גם יודעים שהמשקיע הממוצע והבלתי מיומן משיג בדר"כ תשואה נמוכה מהשוק בגלל הרגשות שבאופן עקבי מובילות אותו לקנות יקר ולמכור נמוך. אנחנו יודעים, במילים אחרות, כי אלו שמנסים להתחמק מהנסיגות או הקריסות בשוק, בדר"כ מפסידים את העליות המשמעותיות ולא צוברים רווחים בחשבון ההשקעות.
תנודתיות – אפילו הקשה שבהן – לא מונעת תשואות גדולות. למרות שוול-סטריט קרסה לפחות פעם אחת בכל עשור מאז 1880, היא עשתה את זה ועדיין הכפילה את עצמה 280 פעמים. משקיע שרכש מניה לפני עשור וישב על התיק, חווה 2 מלחמות גדולות, הלם בשוק הנפט, משבר פיננסי, קריסה גדולה של 60% ועוד מספר תיקונים של 10%-20%, ועדיין הצליח להכפיל את הכסף שלו.

אז כן, הכל יגמר בצורה גרועה. האם זה צריך למנוע ממני להנות מהתשואות הנהדרות שהשוק מייצר? ממש לא! להיפך! עלי לדאוג שאני קונה את המניות הטובות ביותר, מפזר סיכונים, לוקח רווחים ועובר למניות הבאות. כאשר הירידות הגדולות יגיעו, גם הכסף הגדול יגיע ובשורט. אם אתם זקוקים לעזרה בניהול תיק ההשקעות שלכם, "מועדון המשקיעים" יכול לעזור לכם מאוד. אתם מוזמנים לפנות אלינו ע"י 
לחיצ

 
מעוניין במידע על מסחר יומי? נא השאר פרטיך כאן!