הכשרה וליווי מקצועי למסחר בבורסה
1-700-500-585
אסטרטגיות מסחר בשיטת "עשה זאת בעצמך"

אסטרטגיות מסחר בשיטת "עשה זאת בעצמך"

 חשיפה ראשונה!
בכתבה זו אחשוף בפניכם לראשונה שתי אסטרטגיות מסחר נאסד"ק מעניינות. אלו שתי שיטות הנהוגות על ידי מנהלי קרנות גידור ונחשבות לאסטרטגיות אותן נוהגים אנשי המקצוע לשמור אותן קרוב לחזה. להבדיל מאסטרטגיות מסחר רבות הדורשות ידע וניסיון רב, הן פשוטות למימוש וניתנות לביצוע על ידי סוחר סביר, היכול בשיטת ה – Do it yourself לבצען ממש כמו שחקן נאסד"ק גדול.
השיטה הראשונה דורשת השקעת זמן מועטה, קלה למימוש ובעלת סיכויי הצלחה מדהימים של יותר מ – 90%! השנייה קצת יותר אגרסיבית, דורשת השקעת זמן רבה יותר, בעלת אחוזי הצלחה צנועים יותר אולם מספקת יותר הזדמנויות.

את שתי האסטרטגיות תוכלו לבצע בכל סכום, החל מכמה אלפי דולרים בודדים. במקרים רבים יהיה לכם יתרון על שחקני נאסד"ק גדולים. קרנות הנוקטות באותן השיטות ומנהלות סכומים גדולים, מתקשות להזיז סכומים גדולים במהירות הנדרשת. כאשר תפעלו בסכומים קטנים (גם כמה מאות אלפי דולרים נחשבים לסכום קטן) להבדיל מהקרנות, תוכלו לנקוט בטקטיקות "גרילה" מהירות. שימו לב שאין מדובר פה באסטרטגיות של "השקע ושכח" אלא במעקב יומי הדורש השקעה של לפחות מספר דקות עבודה ביום.


בסיס רעיוני
שתי האסטרטגיות מבוססות על "לקנות בזול ולמכור ביוקר" את תעודת הסל של נאסד"ק 100 אשר סימולה בבורסה האמריקאית: QQQQ, או בלשון המקצועית ה"נאסד"ק קיוז". מהי הנאסד"ק קיוז? הנאסד"ק קיוז היא תעודת סל (ETF) שעוקבת אחר 100 המניות הגדולות של הנאסד"ק. כאשר אתם קונים את הנאסד"ק קיוז אתם בפועל מפזרים את כספכם בין 100 המניות המובילות של הנאסד"ק. תעודת סל זו היא קרן הנסחרת בנאסד"ק בדיוק כמו מניה. ניתן לקנות אותה ולמכור אותה בדיוק כמו כל מניה. נכון לתאריך כתיבת מאמר זה, מחירה של מניית נאסד"ק קיוז אחת היא 44$ בקירוב.


למה דווקא נאסד"ק קיוז?
כמה סיבות. ראשית: הפיזור גדול ולכן הסיכון קטן. כאשר אתם מחזיקים מניה בודדת אתם עלולים לגלות שמסיבות שונות המניה התרסקה באישון הלילה ואתם מתחילים את היום הבא בשווי תיק הנמוך בעשרות אחוזים מהשווי שאיתו הלכתם לישון. כאשר אתם רוכשים נאסד"ק קיוז סיכון זה קטן באופן מהותי. שנית: התנודתיות. תנודתיות גבוהה חיונית להצלחת האסטרטגיות שלנו. נאסד"ק קיוז היא תעודת סל מאוד תנודתית. עליה של נאסד"ק קיוז יכולה להיות מהירה והירידה יכולה להיות תלולה. להבדיל ממניה בודדת שעשויה לרדת ולעולם לא לחזור, ירידה מהירה של נאסד"ק קיוז בדרך-כלל תתוקן ועל כן ירידה חדה של נאסד"ק קיוז מהווה במקרים רבים הזדמנות קניה.


ללכת נגד המגמה
אחד מעקרונות המסחר החשובים ביותר קובע שחשוב תמיד לסחור בהתאם למגמה. כלומר: מניה שעולה – לקנות, מניה שיורדת – למכור בחסר. לאור ההתנהגות השונה של נאסד"ק קיוז, אסטרטגיה זו שונה. אנו קונים נאסד"ק קיוז נגד המגמה, או בשפה המקצועית: Counter Trend Trading.

אסטרטגיה ראשונה:
אסטרטגיה ראשונה: תיקון יומי ב - QQQQ
מתי לקנות?

כאמור לעיל, בעת תיקון כלפי מטה. לא כל תיקון, אלא רק תיקונים חזקים בהם נאסד"ק קיוז ירדו ביותר מ – 90% מהירידות הרגילות. בכדי לזהות את הנקודה הנכונה עלינו להשתמש בגרפים ולהגדיר את התצוגה לפי האינדיקטורים הבאים:

סימול: QQQQ

תקופת תצוגה: חצי שנה.

שיטת תצוגה גראפית: מומלץ אך לא הכרחי - Candle Sticks (נרות יפאניים)

הוסיפו את האינדיקטור הטכני הבא: Bollinger Bands , 10 תקופות (Periods), סטיית תקן של 1.5.

התוצאה תתקבל כמו בשרטוט להלן: נאסד"ק קיוז יוצגו עם רצועות Bollinger המסמנות מתווה חיצוני אשר מציין סטיית תקן של 1.5. הואיל וסטיית תקן אחת מציינת סטייה של 66% הרי שסטיית תקן של 1.5 מייצגת סטייה הגדולה ביותר מ – 90% מהסטיות הרגילות של נאסד"ק קיוז.

להלן נאסד"ק קיוז במחצית השנה האחרונה עם רצועות ה – Bollinger:


מנייה למסחר תוך יומי

הוראות פעולה
נקודת הקנייה: חפשו יום בו נאסד"ק קיוז ירדו וסיימו במחיר סגירה נמוך יותר מרצועת ה – Bollinger התחתונה. קנו נאסד"ק קיוז במחיר הפתיחה של הבוקר שאחרי (זמן ניו-יורק - 16:30 זמן ישראל) הקניה בבוקר שאחרי הירידה נועדה לוודא שההיסטריה חלפה והאבק שכח.

מכרו מייד בהתקיים אחד מהתנאים הבאים:
1. בסוף יום מסחר כלשהו בו נאסד"ק קיוז נסגרו במחיר גבוה ממחיר הקנייה שלכם (גם אם מדובר ביום הרכישה עצמו), או:
2. בחלוף 20 ימי מסחר (חודש אחד)

הערה: כל עוד קיימת עסקה פתוחה, אין להיכנס לעסקה נוספת לפני שיצאתם מהראשונה.


תוצאות
מינואר 2004 ועד סוף 2006 (3 שנים) תיעדתי 43 אירועים בהם נאסד"ק קיוז סיפקו לנו הזדמנות קניה לפי אסטרטגיה זו
להלן ריכוז התוצאות:
פעולות מצליחות: 40
כישלונות: 3
אחוזי הצלחה: 93%
ממוצע רווח לעסקה: 0.4%
ממוצע אחזקה לעסקה בודדת: 5.04 ימים
רווח כולל: 17.05%


שינוי פרמטרים
עקב אכילס של שיטות מסחר מסוימות הוא רגישותן לשינויי פרמטרים. שינוי פרמטרים קל אשר מביא לשינוי ניכר בתוצאות, עשוי להעיב על נכונות השיטה כולה. אם תשנו את הפרמטרים של שיטה זו לדוגמא ל - 20 Periods + סטיית תקן של 1, תגלו שאחוזי ההצלחה עדיין עומדים על יותר מ- 90%!


סיכום
לא רע! ניתן לשפר את התוצאות אם מוכנים להגדיל את הסיכון ולפעול כמו קרנות גידור אשר נוהגות להשתמש במינוף לצורף הכפלת או אפילו ריבוע התוצאות. לא נדרשת השקעה גדולה מידי בכדי לבצע 43 פעולות מסחר עצמאי בנאסד"ק קיוז בפרק זמן של שלוש שנים. ניתן לפעול בכל סכום ובסיכון קטן יחסית.
האם השיטה תקפה גם למניות בודדות?
כן. להלן הוראות הפעולה:
נקודת הקנייה: קנו מניה X השייכת למדד נאסד"ק 100 בבוקר לאחר שהמניה ירדה מתחת לרצועת ה – Bolinger התחתונה.
מכרו מייד בהתקיים אחד מהתנאים הבאים:
1. בסוף יום מסחר כלשהו בו מחיר מניה X נסגר במחיר גבוה ממחיר הקנייה שלכם (גם אם מדובר ביום הרכישה עצמו), או:
2. בחלוף 20 ימי מסחר (חודש אחד).


תוצאות
בתקופה אפריל 1999 – אפריל 2003 (4 שנים) חלו 3,905 הזדמנויות מסחר העונות לקריטריון זה.
עסקאות מצליחות: 3,716
כישלונות: 189
אחוזי הצלחה: 95.16%.
ממוצע רווח לעסקה: 2.77%.
ממוצע אחזקה לעסקה בודדת: 3.04 ימים.
פעולות מוצלחות רצופות: 123
הפסדים רצופים: 3


אסטרטגיה למתקדמים
אסטרטגיה שנייה למתקדמים בלבד: תיקון תוך יומי ב – QQQQ
לצורך מימוש אסטרטגיה זו עליכם לפעול בתוך יום המסחר עצמו. להבדיל מהאסטרטגיה הראשונה אותה ניתן לממש בלחיצת כפתור בודדת בתחילת יום המסחר ובהשקעת זמן מועטה, אסטרטגיה זו דורשת מעקב תוך יומי צמוד אחר התנועה של נאסד"ק קיוז. יתרונה: יותר הזדמנויות, כ – 5 בחודש ממוצע. קרנות גידור וסוחרים פרטיים מתוחכמים נוהגים לכתוב תוכנות המבצעות וריאציות מסוימות של שיטה זו באופן אוטומטי לחלוטין. מערכות מסחר אוטומטיות נהיו פופולאריות מאוד בשנים האחרונות. כיועץ למספר חברות המתמחות בתחום זה ניתן לומר שאסטרטגיה זו, היא אחת משיטות המסחר המובילות של מערכות מסחר אוטומטיות.


מתי לקנות?
גם כאן אנו ממתינים לירידה קיצונית, אלא שהפעם - ירידה תוך יומית. אנו נקנה את נאסד"ק קיוז לאחר שירדו במשך 30 דקות רצופות בתנאי שהירידה תהיה שווה או גדולה ל - 0.5%. את הגרף התוך יומי נגדיר להצגת נרות יפאניים כאשר כל נר מייצג 30 דקות מסחר. כאמור, אנו מחפשים נר אדום (ירידת מחיר) בן 30 דקות המציג ירידה של 0.5% או יותר.
מחיר הקניה: מחיר הפתיחה של נר ה – 30 דקות הבא אחרי נר הירידה.

מכרו מייד בהתקיים אחד מהתנאים הבאים:
1. רווח של 1%, או:
2. הפסד של 1%, או:
3. לאחר 12 נרות של חצי שעה (6 שעות) אם לא התמלאו התנאים הקודמים.

הערה: כל עוד קיימת עסקה פתוחה, אין להיכנס לעסקה נוספת לפני שיצאתם מהראשונה.


הנחות היסוד לאסטרטגיה זו הן:
שני שליש מהזמן השוק עולה ורק שליש מהזמן השוק יורד, כלומר קיים סיכוי סטטיסטי טוב יותר לתיקון כלפי מעלה מאשר להמשך ירידות. בתקופה בה מתרחשת מגמת ירידה ברורה בשוק, יש להקטין כמות או להימנע כליל מהפעלת האסטרטגיה. אם השוק ימשיך בירידה לאחר הקניה, הרי שירידה נוספת בת 1% תהיה קיצונית ונדירה למדי (מעטים הם המקרים בהם נאסד"ק יורד ב- 1.5% ביום מסחר אחד) ולכן קיים סיכוי טוב יותר לתיקון כלפי מעלה גם אם לא מצאנו מייד את נקודת התחתית.
שתי דוגמאות מסחר של תוך יומי ב – QQQQ:

אסטרטגית מסחר תוך יומי


תוצאות
בתקופה 19 ליוני 2006 – 2 לאוקטובר 2006 חלו 16 הזדמנויות מסחר העונות לקריטריון זה.
עסקאות מצליחות: 10
כישלונות: 6
אחוזי הצלחה: 62.50%.
ממוצע רווח לכל העסקאות: 0.27%.
ממוצע רווח לעסקה מוצלחת: 0.80%
ממוצע הפסד לעסקה כושלת: 0.60%
הפסדים רצופים: 6


לסיכום
כסוחר יומי מקצועי המתפרנס מהשוק אני יכול לאשר ששתי השיטות עובדות לאורך שנים רבות. האסטרטגיה הראשונה פשוטה וניתנת לביצוע על ידי כל סוחר יומי סביר. האסטרטגיה השנייה קצת יותר אגרסיבית ודורשת יותר ידע וניסיון. קרן גידור או סוחר פרטי מנוסה הפועלים במינוף של 1:3 מסוגלים להשתמש באסטרטגיה זו בלבד ולהשיג תשואה שנתית של יותר מ – 40% על ההון, וזכרו שאלו הן לא האסטרטגיות היחידות אותן ניתן לנקוט...
בהצלחה!
 
מעוניין במידע נוסף? השאר פרטיך כאן!