הכשרה וליווי מקצועי למסחר בבורסה
1-700-500-585
חיתוך הזהב וחיתוך המוות

חיתוך הזהב וחיתוך המוות

מאת: שלמה קופר

הרבה סוחרים שואלים אותי "מהו חיתוך הזהב?" עליו אנחנו מדברים לא אחת בחדר המסחר של טריידנט. ההגדרה של חיתוך הזהב היא כאשר ממוצע נע קצר חוצה ממוצע נע ארוך יותר כלפי מעלה, וע"י כך למעשה מאשר כי המגמה נותרה בעינה וללא פגע. ההגדרה שבה רוב הסוחרים מוטרדים היא זו כאשר המוסדיים והקרנות מתחילים לנקוט בפעולה ולכן מתחילים לדחוף מניות רחוק יותר לתוך המגמה עם מחזורי מסחר.

כאשר אנו בוחנים את השווקים, רוב הסוחרים הגדולים עבור הקרנות לא יהיו מודאגים בגלל תנודות קצרות תוך יומיות בשוק. להיפך, הם רוצים להיות בצד הנכון במגמות ארוכות הטווח וליצור רווחים עבורם ועבור הלקוחות שלהם. כדי לזהות את המגמות הארוכות, הרבה מהם מתמקדים בממוצעים הנעים האקספוננציאליים ל-50 ימים ול-200 ימים.

ניתור של המחיר ממוצע נע ל-50 ימים או ל-200 ימים עשוי לאותת על הזדמנות קניה עבור סוחר הקרנות וניתן אף לראות עדות שתתמוך בכך כאשר המחיר מאיץ את מהלכו מהניתורים האלו במחזורים הולכים וגדלים. יחד עם זאת, כאשר המחיר סוגר מתחת לנקודות אלו, בדר"כ זהו סימן לחולשה ולכך שמחירים נמוכים יותר צפויים להגיע.

הנה דוגמה עם איורים על גרף השוק של מדד S&P 500 כפי שמתבטא בתעודת הסל על מדד זה


חיתוך הזהב במסחר

חיתוך הזהב מתרחש כאשר ממוצע נע ל-50 יום חוצה את ממוצע נע ל-200 ימים כלפי מעלה. זהו איתות לרוב סוחרי הקרנות לקנות מניה שכבר נמצאת במגמת עלייה וצפויה להגיע למחירים גבוהים אף יותר. בדר"כ נראה גידול במחזורי המסחר ובקצב עליית המחירים של המגמה השוורית בעוד סוחרים ומשקיעים כאחד תובעים את חלקם בהזדמנות שנקרתה במניה. הסוחר החכם עם זאת יחכה לנסיגת המחיר כאשר טירוף הקניות דועך מהר, סוחרי המומנטום מממשים רווחים, והמניה לאחר תיקון מציעה את אותה הזדמנות קניה אך הפעם בהנחה.

הנה דוגמה עם המחשה על גרף מניית בואינג BA בחודשים האחרונים.


בחינת שוק ההון 


חלק מהסוחרים יישמו את אותה טכניקה באופן הפוך על תופעה הנקראת "חיתוך המוות". ההגדרה של חיתוך המוות היא כאשר הממוצע נע הקצר חוצה ממוצע נע ארוך יותר כלפי מטה ומאותת לסוחר על הזדמנות לשורט במניה. ברגע שממוצע נע ל-50 ימים חותך את ממוצע נע 200 כלפי מטה, סוחרים וקרנות בדר"כ יקטינו את החשיפה שלהן למניה. התנהגות זו עשויה לגרור תנועה חדה בכיוון מטה. סוחר סבלני ימתין לתיקון מחירים לאחר הנפילה הראשונית כדי לפתוח פוזיציית שורט במחירים גבוהים יותר המציעים יחס סיכוי/סיכון טוב יותר.

הנה דוגמה מאויירת על מניית BRCM מהחודשים האחרונים.


מניית ברודקום 

נסכם את טכניקת הקניה בחיתוך הזהב ואת טכניקת המכירה בחסר (שורט) בחיתוך המוות ע"י דוגמה על מניית X.

חיתוך המוות במסחר תוך יומי

טכניקה זו כמובן שאיננה עובדת ב-100% מהמקרים. יחד עם זאת, כאשר היא משולבת ביחד עם ידע על אזורי ביקוש ואזורי היצע, תוכלו להשתמש בטכניקת חיתוך הזהב וחיתוך המוות כמכשיר שישפר את הסיכויים שלכם לתכנן נקודות כניסה נכונות למניה במחירים עדיפים על שאר הסוחרים.
 
 
מעוניין במידע נוסף? השאר פרטיך כאן!